2021 թ. ընդունվել են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքները, եւ այժմ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում եւ հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթով առաջարկվող կարգավորումները նպատակ ունեն համապատասխանեցնել հարակից օրենքների եզրույթներն ու հասկացությունները:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը, ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի նիստում հարցը ներկայացնելով, նշել է, որ 2023 թ. փետրվարի մեկից առաջին անգամ հաշմանդամության գնահատման համար դիմած քաղաքացիների դեպքում գործարկվելու է ֆունկցիոնալության միջազգային դասակարգչով գնահատումը, իսկ մինչեւ 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը վերափորձաքննության դեպքում` գործող բժշկասոցիալական փորձաքննությունը: Այս տրամաբանությամբ հարակից օրենքներում իրավական կարգավորումների անհրաժեշտություն է առաջացել:
Պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը փոփոխություններ է առաջարկել «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքներում, որոնք արժանացել են հանձնաժողովի հավանությանը:

The Laws on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality were adopted in 2021. Now, the regulations proposed by the legislative package providing for amendments and addenda to the Law on Local Self-Government and a number of related laws aim to harmonize the terms and concepts of related laws.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan, presenting the issue at the sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, noted that in the case of citizens who applied for disability assessment, the assessment with the international classification of functionality will be launched for the first time from February 1, 2023, and in case of re-examination until December 31, 2023, the current medical-social examination. In this logic, there is a need for legal regulations in related laws.
The MP Zaruhi Batoyan proposed amendments to the Laws on Rights of Persons with Disabilities and on Assessment of Person’s Functionality, which the Committee approved.